11.06.2021

30 Yaşında Z Kuşağı Olur Mu?

Kariyer
30 Yaşında Z Kuşağı Olur Mu?

Dünya genelinde genç kuşaklar X, Y, Z kuşakları olarak adlandırılıyor. Matematik formülü gibi görünse de içerisinde birçok kriteri barındırıyor. Son yılların popüler sorularından biri. Sen hangi kuşaksın?

Sosyal hayattaki yaşam alışkanlıkları, iş hayatındaki sınıflandırma ve çalışma eğilimleri, markaların hedef kitlesini belirlemeden tutun da alışveriş alışkanlıklarına kadar artık birçok konuyu nesillerin kuşak ayrımlarıyla anlamaya çalışıyoruz.

Dünya genelinde genç kuşaklar X, Y, Z kuşakları olarak adlandırılıyor. X kuşağı yeniliklere adapte olmaya çalışırken,Y kuşağı iş hayatında hemen yönetici olmayı istiyor. Z kuşağı ise artık sokakta oyun oynamak yerine dijitalde sörf yapmayı tercih ediyor. Bir matematik formülü gibi görünen bu nesiller yaş aralığı, kişisel, duygusal ve iş yaşamı özelliklerine göre birçok özelliği kendi içinde barındırıyor.

X nesli, 1965-1979 arası doğan, en yaşlısı 48, en genci 34 yaşındadır. X nesli kurallara uyumlu, aidiyet duygusu güçlü, otoriteye saygılı, sadık, çalışkanlığa önem veren bir kuşak olarak tanımlanıyor. Ülkemizin %22’sini oluşturuyor.

Y nesli, 1980-1999 arası doğan, en yaşlısı 33, en genci ise 14 yaşındadır. Kuşaklar arası farklılığın en çok hissedildiği nesil özelliği taşırlar. Çünkü onlar bağımsız olmayı seviyorlar, özgürlüklerine düşkünler ve iş yaşamlarında da farklılar.Ülkemizin %35’ini oluşturdukları söyleniyor. Yani 27 milyon genç.

Z nesli, 2000 yılı ve sonrası doğan, en büyüğü 13 yaşında olan nesil. İnterneti kullanmayı çok seviyorlar. Günümüzde yaygın olan akıllı telefonlar, ipad’ler ya da tablet bilgisayarlar ile her alanda aktifler.Diğer nesillerden farklı olarak, internet ve teknoloji ile doğdukları tabir edilir. Ülkemizin %1’’sini oluşturuyorlar.

Son yılların popüler sorularından biri. Sen hangi kuşaksın?

Bilimsel olarak tabii ki nesilleri yaşına ve özelliklerine göre ayrıştırmak ve gruplamak mümkündür. Ama ben diyorum ki insanlar doğduğu yıla göre değil hissettiği yaşa göre sınıflandırılmalı. Bugün Y kuşağına baktığınızda aslında Z kuşağının birçok özelliğini görebilirsiniz.

Onları anlamaya çalışan akademisyenler, siyasiler, marka yöneticileri ve aile bireyleri olarak eğer ki doğdukları yıllara göre gruplandırma yaparsak yanılırız. Bugün 30 yaşında olanlar yani benim gibiler kendimden de bildiğim üzere Y kuşağı olduğu kadar aslında Z kuşağıdır da.

Evet, nesiller X, Y, Z olarak ayrılıyor. Fakat nesillerin belirli noktalarda birleştirilmesi hatta birleşirken aralarda geçişlerin olması insanlığın uyum içinde yaşaması için gerekiyor.

Yani yaşın kaç olursa olsun sen hissettiğin kuşaksın :)

Konuyla İlgili Makale ve Linkler

Tayyare Limanı Dergisi Mayıs, Haziran Sayısı
https://www.tayyarelimani.com/dergi

Benzer Yazılar

“Hayalimiz dünyaya hizmet üretmek”
10.05.2022

“Hayalimiz dünyaya hizmet üretmek”

İstanbul Dışı sayfalarımızın bu sayıdaki konuğu Düzce’den Serbay Dijital Reklam Ajansı oldu. Düzce ve Bolu’da faaliyet gösteren reklam ajansına dair merak ettiklerimizi ajansın kreatif direktörü Özkan Gözütok’tan dinledik.

Bizi İleriye Taşıyacak Olan Tek Şey “Eğitim” Tam Olarak Bunun İçin ‘Serbay Akademi’ Var!
18.10.2021

Bizi İleriye Taşıyacak Olan Tek Şey “Eğitim” Tam Olarak Bunun İçin ‘Serbay Akademi’ Var!

Bizim Serbay Akademi’deki amacımız; Serbay’ın markalarına, çalışanlarına, müşterilerine ve iş ortaklarına çeşitli eğitim ve etkinlikler düzenleyen tabiri caizse bir “okul” olmaktır.

10 Yıllık Serüvenimize Bolu'da, Yeni Ar-Ge Merkezimizde Devam Ediyoruz!
17.08.2021

10 Yıllık Serüvenimize Bolu'da, Yeni Ar-Ge Merkezimizde Devam Ediyoruz!

Bolu’da yepyeni bir serüvene başladık. Yeni Ar-Ge merkezimizi hayata geçirdik. Gelişimimiz hız kesmeden sürüyor ve sürmeye de devam edecektir.