14.05.2016

Sosyal Medyanız da, Dekorasyonunuz Kadar Zengin mi?

Sosyal Medya
Sosyal Medyanız da, Dekorasyonunuz Kadar Zengin mi?

Kendine özel, iyi bir lezzet fikrine ya da kaliteli bir hizmete sahip, sosyal medyada varlık göstermenin önemini kavramış, dekorasyonuna verilen önem kadar sosyal medyadaki içerik zenginliğini de önemsemiş restoranların daha geniş kitlelere ulaşacakları ve müşteri kitlesini de giderek büyütecekleri bir gerçektir.

Kişiler, gidecekleri mekanları yahut arkadaşlarının check-in yaptıkları mekanları merak eder. Bir mekana gitmeden önce sosyal medya araçları üzerinden o mekan hakkında bilgi edinir. 

Bugün baktığımız da tüm araştırmalar gösteriyor ki, sosyal medyada bulunan yorumlar, paylaşımlar ve diğer tüm içerikler tüketicileri doğrudan ilgilendiriyor. Kısacası bir ürün satın alırken, dokunmak hala en önemli etken olsa da,  sosyal medya özellikle restoran sektöründe tüketicilerin kararlarını büyük ölçüde etkiliyor. Bu durum da insanlara diğer tüketicilerin deneyimlerinden yararlanma imkanı sunuyor.

Örneklemek gerekirse, kişi, öğle yemeğini nerede yiyeceğine karar verirken sosyal medyada yaptığı kısa süreli araştırma neticesinde daha kolay karar verip olası  acı bir deneyimin de önüne geçmiş oluyor. Durum böyle olunca müşterilerin restoran seçiminde sosyal medyadan referans almalarına şaşırmamak gerekir. 

Aynı doğrultuda restoranların da müşterilerinin kararını etkileyen güce kayıtsız kalmamaları gerekir. Eğer kendinize özel, iyi bir lezzet fikrine ya da kaliteli bir hizmete sahipseniz, bunu binlerce kişiye aynı anda ve etkin bir şekilde ulaştırmanın yolu sosyal medya üzerinden geçmektedir. Bu gerçeği herkesin görmesi, benimsemesi ve uygulaması gereklidir.

Peki, Sosyal Medyada Nasıl Davranmak Gerekir?

Günümüz de birçok restoran sosyal medyada bir şeyler yapma telaşında. Facebook, Instagram Twitter hesapları açıyorlar. Bazıları bunların yönetimini sosyal medya ajanslarına bırakırken bazıları ise kendi bünyelerinde çalışmalar yapıyorlar. Sonuç olarak ilgisiz kalamıyorlar.

Restoranların genellikle sosyal medya anlayışı içinde Facebook önde gelmektedir. Bu durum anlaşılır gibi olsa da, Facebook dışında Instagram, Twitter, Swarm ve Foursquare gibi sosyal paylaşım siteleri bulunmaktadır. İşletmelerin bu mecraları da kullanmaları gerekir. Bu sitelerin, birbirlerini destekleyecek şekilde kullanılması, her birinin kendine has özelliğiyle işletmeye destek vermesi sağlanmalıdır.

Kaliteli içerikler üretmek, yarışma ve aktivitelerle süreci sıcak tutmak, müşteri geri bildirimlerine anında ve doğru stratejilerle dönüş yapmak etkin sosyal medya yönetiminin en önemli yollarından sadece bir kaçıdır.

Eğer sosyal medyada etkili bir şekilde var olmak istiyorsak, bunu ancak özgün bir içerik oluşturarak gerçekleştirebiliriz. Bir markanın sosyal paylaşım sitelerinde yapması gereken en önemli iş,  insanların ilgisini çekecek ve onların yararlanacağı ya da hoşlanacağı içerikleri üretmektir.

Takipçi sayısını kutsal bir rakam olarak görüp, sayıları rakiplerini geçince mutlu olmamak gerekir. Restoranla etkileşimde bulunmayan takipçilerin size hiçbir yararı yoktur. Hedef kitlenizin içinden, gerçekten markayla ilgilenecek, onu kullanıp tavsiye edecek, markaya fikir ve ilham verecek insanları takipçi olarak edinebilmek gerekir.

“Devir Sosyal Medya Devri” başlıklı ilk yazımda sosyal medyanın insan hayatında ki konumu ve markalar için ne kadar önemli olduğuna kısaca değinmeye çalışmıştım. 

Görünen o ki; sosyal medyada varlık göstermenin önemini kavramış, dekorasyonuna verilen önem kadar sosyal medyadaki içerik zenginliğini de önemsemiş restoranların daha geniş kitlelere ulaşacakları ve müşteri kitlesini de giderek büyütecekleri bir gerçektir.

 

**Bu yazı Özkan Gözütok tarafından Oxjen Dergisi için hazırlanmıştır.

Benzer Yazılar

Emojiler olmasaydı duygularımızı nasıl ifade ederdik?
17.07.2021

Emojiler olmasaydı duygularımızı nasıl ifade ederdik?

İki nokta ters parantez :) ile başlayan emoji macerası hayatımızın her anında duygularımızı ifade edebilmemize yarıyor. Her gün yüzlerce emoji kullanıyoruz. Peki bu emojiler olmasaydı duygularımızı nasıl ifade ederdik?

Devir Sosyal Medya Devri
22.12.2015

Devir Sosyal Medya Devri

İnternet, insanoğlunun tam olarak anlamadan inşa ettiği az şeyden birisidir. Aslında sosyal medya da tam olarak böyle birşey. İnsanların tam olarak anlamadan inşaa ettikleri ve hayatlarının her alanında yer etmesi muazzam ama bir o kadar da akıl almaz bir durum.