10.05.2022

“Hayalimiz dünyaya hizmet üretmek”

Kariyer
“Hayalimiz dünyaya hizmet üretmek”

İstanbul Dışı sayfalarımızın bu sayıdaki konuğu Düzce’den Serbay Dijital Reklam Ajansı oldu. Düzce ve Bolu’da faaliyet gösteren reklam ajansına dair merak ettiklerimizi ajansın kreatif direktörü Özkan Gözütok’tan dinledik.

2011 yılında Düzce’de kurulan Serbay, kurulduğu günden beri tasarım, yazılım, e-ticaret, mobil uygulama, sosyal medya, fotoğraf ve video prodüksiyon hizmetleri sunan 6 departmanda 17 kişilik bir ekiple yaratıcı işler üreten bir dijital reklam ajansı.

Onlar kendilerini her şeyden önce müşterilerinin en iyi işlere sahip olmaları için çalışan; işini çok seven meslek arkadaşlarına sahip bir reklam ajansı olarak tanımlıyorlar.

Burak Becan: Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz? 

Özkan Gözütok: Her şeyden önce şunu söylemeliyim ki; Serbay bir ailedir. İnsan ailesinin her zaman hep en iyi olması için nasıl gayret ediyorsa, biz de tüm ekibimizle müşterilerimizin hep en iyi işlere sahip olması için çaba gösteriyoruz.

Biz Serbay’ı tam hizmet üreten dijital reklam ajansı olarak konumlandırıyoruz. A’dan Z’ye markalar yaratıyor ve o markaları büyütmek için çalışıyoruz. Yarattığımız markaların devamlılığını da baz alarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Burak Becan: Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?  

Özkan Gözütok: Aslında yazılım kökenli, çoğunlukla dijitale işler üreten reklam ajansıyız. Reklam ve tanıtım kampanyaları, kurumsal kimlik, fotoğraf ve video prodüksiyon, grafik tasarım, web tasarım ve sosyal medya yönetimi alanlarında 6 departmanda 17 kişilik bir ekiple çeşitli hizmetler veriyoruz.

Burak Becan: Ajansınız Düzce’de yer alıyor. Düzce’deki bir ajansın İstanbul’a göre avantajları ve dezavantajları neler?

Özkan Gözütok: Evet, ajansımız Düzce ve Bolu’da yer alıyor. Aslında biz kendimizi sadece bu iki şehir ile sınırlamıyoruz. Sadece 2021 yılında 16 farklı şehirde 267 müşteri ile çalıştık. Kahramanmaraş’ta da müşterimiz ve Bodrum’da da. Almanya ’ya da hizmet üretebiliyoruz mahallemizdeki esnafa da. 

Tabii ki İstanbul, İstanbul! Ama biz yaşadığı şehri seven bir ekibiz. Biz sektörümüzü ‘Bu işler sadece İstanbul’da oluyor’ çerçevesinde bakarak asla değerlendirmiyoruz. Anadolu’dan da güzel işler çıkar diyebilen bir ekibiz. Serbay Türkiye’nin her yerine hizmet verebilen bir ajans bu nedenle ofisimizin İstanbul’da veya farklı bir ilde olması bizim çalışma performansımızı etkilemiyor. Evet, İstanbul’da büyük ajanslar elbette faaliyet göstermeye devam ediyorlar fakat biz o firmaların arasına karışıp gitmektense kendi memleketimiz de sektörün öncüsü olmayı tercih ediyoruz.

Dezavantajları ise markalar İstanbul’daki büyük reklam ajanslarıyla çalışmayı tabii ki öncelik olarak görüyorlar. Biz onlara büyük ajansın küçük müşterisi olacaklarına küçük ajansın büyük müşterisi olmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü büyük ajanslarla çalışmanız için sizin de büyük olmanız ve ajansı çalıştırabilecek kabiliyette olmanız gerekiyor.

Aslında,  bizim mottomuzla kısaca özetleyebiliriz;

Ajansları büyük yapan, çalışan sayıları değil fikirleridir.

Markaları büyüten, büyük ajanslar değil büyük fikirlerdir.

Burak Becan: Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Özkan Gözütok: Bu soruya bilinen bir sözle cevap verecek olursak “Heyecanımız yüksek, gençliğimiz var.” Sanırım bu konuda hiç mütevazi olamayacağım. Yaş ortalaması 25 olan tuttuğunu koparan genç, dinamik ve güçlü bir ekibiz.

 Burak Becan: Serbay Interactive olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

Özkan Gözütok: Serbay’ın 11 yıldır zorlanmadığı tek alan diyebiliriz. Çünkü sürekli iş ve staj başvuruları alıyoruz. serbay.net/araniyoruz başvuru sayfamızda bir kaç tane istediğimiz soru var ama bizim aradığımız tek şey yaptığı işi gerçekten seviyor mu ve gelişmeye açık mı? Herkesin mükemmel olmasını beklemiyoruz elbette. Diğer konular hakkında ‘kervan yolda düzülür’ diyerek işe koyuluyoruz. İşini sevsin yeter bir de Fenerbahçeli olursa iyi olur :)

Burak Becan: Bir süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Ajans olarak bu salgın sizi nasıl etkiledi? Bu süreci nasıl yorumluyorsunuz ve bu sizi nasıl etkileyecek?

Özkan Gözütok: Dünyamız ve ülkemiz olarak zor bir süreç atlattık/atlatıyoruz. Sektörümüzde bu konudan etkilenip büyüyen sektörler arasında yer aldı. Haliyle bu süreçte Serbay da büyüdü.

Biz bu sürece kolay uyum sağlayan sektörler arasındayız çünkü uzun zamandır uzaktan çalışma sistemi ile ilgili çalışmalar yürütmekteydik. Pandemi döneminin daha en başındayken bu konuyu gündeme getiren nadir ajanslardan biri olarak “Serbay Interactive Evde Staj Dönemini” duyurduk. 150’den fazla başvuru arasında 5 arkadaşımıza bu program dahlinde ajansımızda staj imkanı sunduk. Sonrasında bu arkadaşlarımız arasında ajansımızda işe başlayanlar oldu. Şu an da ise ajansımızda çalışan %30’luk kesim uzaktan çalışma sistemi ile hizmet vermeye devam ediyor. Uzaktan çalışma sistemi noktasında çalışmalarımız hala devam ediyor ve kalıcı hale getirmek için çalışıyoruz.

Burak Becan: Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Özkan Gözütok: Bugüne kadar kurduğumuz hayallerin birçoğunu gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Sadece bölgemizde ve ülkemizde değil dünyaya hizmet üretmek gibi bir hayalimiz var. Belki yarın belki yarından da yakın bir sürede yurt dışında bir ofisimiz olabilir diyoruz. 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 123. sayısında yayımlandı.

Konuyla İlgili Makale ve Linkler

  1. Campaign Türkiye Dergisi 123. Sayısı
    https://www.campaigntr.com/hayalimiz-dunyaya-hizmet-uretmek/

Benzer Yazılar

Bizi İleriye Taşıyacak Olan Tek Şey “Eğitim” Tam Olarak Bunun İçin ‘Serbay Akademi’ Var!
18.10.2021

Bizi İleriye Taşıyacak Olan Tek Şey “Eğitim” Tam Olarak Bunun İçin ‘Serbay Akademi’ Var!

Bizim Serbay Akademi’deki amacımız; Serbay’ın markalarına, çalışanlarına, müşterilerine ve iş ortaklarına çeşitli eğitim ve etkinlikler düzenleyen tabiri caizse bir “okul” olmaktır.

10 Yıllık Serüvenimize Bolu'da, Yeni Ar-Ge Merkezimizde Devam Ediyoruz!
17.08.2021

10 Yıllık Serüvenimize Bolu'da, Yeni Ar-Ge Merkezimizde Devam Ediyoruz!

Bolu’da yepyeni bir serüvene başladık. Yeni Ar-Ge merkezimizi hayata geçirdik. Gelişimimiz hız kesmeden sürüyor ve sürmeye de devam edecektir.

30 Yaşında Z Kuşağı Olur Mu?
11.06.2021

30 Yaşında Z Kuşağı Olur Mu?

Dünya genelinde genç kuşaklar X, Y, Z kuşakları olarak adlandırılıyor. Matematik formülü gibi görünse de içerisinde birçok kriteri barındırıyor. Son yılların popüler sorularından biri. Sen hangi kuşaksın?