21.12.2021

Adı E-Ticaret! Bu Bildiğin Ticaret!

E-Ticaret
Adı E-Ticaret! Bu Bildiğin Ticaret!

İster fiziki ister online ticaret yapın. Yaptığınız işi hafife alarak, yeterli bütçe, yeterli zaman ve yeterli bilgi sahibi değilseniz şüphesiz batarsınız!

İnsanlığın doğuşundan bu yana ticaret vardır ve var olacaktır. Herkes bir gün ticaret yapabilir miyiz hayaliyle yaşamıştır ve yaşamaktadır. Çünkü ticaret yapabilen insanlar diğer insanlara göre daha fazla gelir ve prestij elde edebilme ihtimali olan kişilerdir. Tabii ki riski de diğer insanlara göre şüphesiz daha fazladır. Eğer gerçekten ticaret yapmak sizin için önemliyse, ticarete başlamadan önce kendinizi maddi ve manevi hazırlayarak var gücünüzle çalışmalısınız.

Çünkü kimse başarız olmak, iflas etmek istemez.

Peki, E-Ticaret Sizin Hayaliniz Mi? Hayaliniz İçin Var Gücünüzle Çalışıyor Musunuz?

Son dönemlerin popüler ticareti; internet ticareti olarak tanımlanabilen e-ticaret ya da e-ihracat, dijital platformları kullanarak çeşitli mal ve hizmetlerin alım satım işlemlerini ifade etmektedir. Fiziksel olarak kullanabileceğimiz ya da faydalanabileceğimiz her türlü ürün ve hizmetin çevrim içi olarak satışa sunulması e-ticaretin büyük bir parçasıdır.

Evet bugün herkes bir şekilde e-ticaret hikayelerini kulaktan kulağa duyuyor ve kendisininde bir an önce e-ticaret yapması gerektiği kanaatine varıyor.

Peki e-ticaret yapmaya başlamadan önce ‘neyi, ne kadara, nasıl satabileceği’ noktasında yeterli araştırmayı yapıyor mu?

Bence hayır.

E-Ticarete başlayıp başarılı olma ihtimali bugün çok zor. Başarısızlık ihtimali çok yüksek. Bunun yüksek olmasının tek sebebi insanların bu konuyu hafife alması ve yeterli bütçe ve zamanı bu işe ayırmamasıdır. Siz nasıl ticaret yaparsanız yapın; ister fiziki, ister online. Yeterli bütçe, yeterli zaman ve yeterli bilgi sahibi değilseniz şüphesiz batarsınız!

Çünkü fiziki ticarette kendi şehrinizde ve kendi mahallenizdeki işletmelerle rekabet ederken, e-ticaret rakibiniz tüm ülke ve dünya olabiliyor.

E-ticarette başarısızlık hikâyelerinin de başarı hikâyeleri kadar popüler olduğunu unutmamalısınız. Adınızdan hangi hikâyede söz edileceğini belirlemek ise tamamen sizin elinizdedir. Şans faktörü neredeyse hiç yoktur ve süreç, sizin tercihlerinize göre şekillenir. İşte e-ticarette başarısızlık, bu tercihlerin yanlış yapılmasından kaynaklanır. Sürdürülebilir bir başarı elde etmek istiyorsanız, doğru tercihleri yapabilecek kadar bilgi birikimine sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

E-Ticarete Başlarken Dikkat Etmeniz Gereken Temel Konular Nelerdir?

  • Domain Seçiminde Özenli Davranın.

Domain yani alan adı, internet ortamındaki dükkânınızın tabelasıdır. Bu yüzden öylesine bir seçim yapmanız söz konusu bile değildir.

  • Satmak İstediğiniz Ürüne Olan Talebi İyi Araştırın.

Satışa sunmayı düşündüğünüz ürüne internet ortamında bir talep yoksa, başarısızlığın tohumlarını ekmiş olursunuz. Bu süreçte internette en çok satılan ürünler arasından tercih yapmanız doğru bir yöntem olabilir.

  • 7/24 Destek Alabileceğiniz Bir E-Ticaret Altyapısı Kullanın.

Her e-ticaret altyapısında birtakım aksaklıklar olabilir fakat önemli olan, anlık ve etkili çözümler üretebilmektir. Bunun için de 7/24 destek alabileceğiniz bir e-ticaret altyapısı kullanmanız gerekir. Bu noktada Türkiye’nin lider e-ticaret altyapısı IdeaSoft’tan faydalanabilirsiniz.

  • Pazarlama Stratejinize Önem Verin

E-ticarette başarısızlık da başarı da pazarlama stratejisi ile doğrudan bağlantılıdır. Ürünün kalitesi, fiyatı ve nitelikleri elbette çok önemlidir fakat doğru bir şekilde pazarlayamadığınızda alıcı bulmanız çok zor olur.

Evet, e-ticarete başlarken bu konuları önemseyerek ve her bir madde için günlerce çalışma ve araştırma yaparak başlamalısınız.

Unutulmamalı ki; “Bolca heves içermeyen işler, bolca hüzünle biter.”

Konuyla İlgili Makale ve Linkler

Tayyare Limanı Dergisi Kasım-Aralık Sayısı
https://www.tayyarelimani.com/dergi

Benzer Yazılar

Pandemi Döneminde Kadınlar E-Ticarette Yükseliyor
29.04.2021

Pandemi Döneminde Kadınlar E-Ticarette Yükseliyor

Tüketici olarak belki de e-ticarete en önemli katkıyı sağlayan kadınlar, artık bu sektörde girişimcilik destekleriyle birlikte başarı öyküleri yazmaya başladılar. Hepsiburada, Trendyol ve IdeaSoft gibi başlıca e-ticaret platformlarının kadınlar için birçok program duyurdu ve duyurmaya da devam etmektedir.

E-Ticarette Kadın Faktörü
15.03.2016

E-Ticarette Kadın Faktörü

Kadınların, internetten alışverişi ne kadar sevdiği, erkeklere oranla çok daha hızlı benimsediği ve yine tüketici olarak daha fazla rol aldığı bugüne kadar çok konuşuldu. Ancak düne kadar müşteri olarak gündeme gelen kadınlar, bugün e-ticaret girişimcilik öyküleriyle de sektörde çokça konuşulmayı hak eder duruma geldiler…