15.03.2016

E-Ticarette Kadın Faktörü

E-Ticaret
E-Ticarette Kadın Faktörü

Kadınların, internetten alışverişi ne kadar sevdiği, erkeklere oranla çok daha hızlı benimsediği ve yine tüketici olarak daha fazla rol aldığı bugüne kadar çok konuşuldu. Ancak düne kadar müşteri olarak gündeme gelen kadınlar, bugün e-ticaret girişimcilik öyküleriyle de sektörde çokça konuşulmayı hak eder duruma geldiler…

Özellikle son dönemlerde toplumun kendilerine öngördüğü geleneksel rollerle yetinmeyen birçok girişimci kadın, çalışma hayatında birbiri ardına rol almaya başladı. Çalıştıkları şirketlerde birçok önemli pozisyonda kendilerini kanıtlayan kadınlar, görünen o ki erkek otoritesine dayanan düzene karşı bir nevi kendi egemenliklerini ilan eder hale geldiler. Kadınlar artık en az erkekler kadar iş hayatında aktif ve hırslılar. Bu durum, sektörden sektöre değişim gösterse de hizmet sektörü ve e-ticarette kadınların gerçekten ön planda olduğunu açıkça gözlemliyoruz.

Tüketici olarak belki de e-ticarete en önemli katkıyı sağlayan kadınlar, artık bu sektörde girişimcilik öyküleriyle yer almaya başladılar. Moda, takı, tekstil, çocuk giyim ve kozmetik gibi sektörlerde  kadınların yarattığı başarı öyküleri dikkat çekici hale gelirken, buna bağlı olarak kendi e-ticaret sitesini kuran kadınların sayısında da gün geçtikçe artış görülmekte…

E-ticaret, son yıllarda ülkemizde ve dünyada internet üzerinden sağlanan hizmet sayısı ve kalitesi giderek artan aynı zamanda en hızlı gelişen sektörlerden biri haline gelmiştir. 

Türkiye’de mevcut e-ticaret sitelerinin kaçta kaçının kadın girişimcilere ait olduğunun rakamsal olarak net bir verisi olmamasına rağmen ETİD (Elektronik Ticaret işletmecileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, bir röportajında ilk 10 e-ticaret şirketi içinde birçok kadın yöneticiye rastlandığını akabinde birçok yeni girişimde de kadınların ön planda olduğunu söylüyor.

Bugün, sektöre baktığımızda öncü kadın girişimcilerin oldukça başarılı ve yönlendirici olduklarını görmemiz mümkün. Sizlere bir kaçından bahsetmek isterim…

- Demet Mutlu Üçok; Hikayesi 6 yıl önce başlayan Trendyol.com’la değerini 16 ayda 150 milyon dolara ulaşan bir şirket yaratmayı başardı.

- Başar Taşpınar; Esnafla müşteriyi bir araya getirme düşüncesiyle yola çıkan Armut.com‘u kurarak, bugün sektörde dahi hayal olarak görünen düşüncesini gerçeğe dönüştürdü.

- Elif Dürüst & Başak İlhan; Bu iki arkadaş kurdukları Altincicadde.com sitesi ile ev tekstili, dekorasyon ve mobilya ürünlerini pazarlayarak sektörde kısa sürede kendilerine bir yer edindiler.

…dediğim gibi bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Artık kadınlar da girişimcilikte aktif ve hırslılar. Günümüzde e-ticaret dünyasında, hemen hemen sektörde bir çok kadın girişimciye rastlamak mümkün.

Sosyal Medya ve E-Ticaret

E-ticarete atılan kadın girişimci sayısı son 5 yılda tam 4 kat artış göstermiş durumda. Bunda Instagram ve Facebook başta olmak üzere sosyal medyanın sunduğu olanakların önemli rol oynadığı yadsınamaz bir gerçek.

Sosyal medya üzerinden başlayan e-ticaret hikayeleri,  talep ve beğeni arttıkça, kadınların profesyonel yönde düşünmesi ve e-ticaret sitesine geçişle devam ediyor.

Burada en önemli konuların başında e-ticaretin güvenilir olduğu ve daha da önemlisi bireye pek çok olanaklar sağladığı hissinin toplumda yerleşmesi olmalı. Yani bir ev hanımı evinde bir ahşap boyama yada tekstil ürünü ürettiğinde, bu ürünleri e-ticaret platformuna kolayca taşıyabileceğinin farkına varabilmeli. Kısacası e-ticarete girmek belli bir dönemi atlatmak için sosyal medya en ideal platform.

Şahsen, e-ticaretin, girişimci olmak isteyen ama ailevi ya da finansal nedenlerden ötürü esnek çalışma ortamına ihtiyaç duyan kadınlar için önemli olduğuna inanıyorum. İşi kişiye en uygun zaman ve mekanda üretme imkanı tanıyan e-ticaret için gereken sermaye diğer işlere nazaran hayli düşük olduğu kadar, kadınlara hem sosyal hem de ekonomik açıdan pek çok avantaj sağlıyor.

■ İşe başlamadan önce yeterli araştırmayı yapın ve doğru bir ortakla yola çıkın.

■ Pazarı iyi tanıyın, rakipleri iyi araştırın ve girişiminizin kullanıcıyla kuracağı bağı nereden yakalayabileceğinizi iyi anlamaya odaklanın.

■ Uzun vadede başarı istiyorsanız kalıcı olmak için fark yaratan özelliklerinizin olması gerektiği aklınızdan çıkarmayın.

■ Kadınlar hem iş hem çocuk hem de ev işlerinden sorumlu. E-ticaret, bu üç sorumluluğu bir arada yürütebilmenin en akılcı yönlerinden biridir.

■  Ve unutmayın, bir kadın istedikten sonra her şeyi başarabilir. Yeter ki bahanelerin ve toplum baskısınının arkasına sığınmasın.

Son olarak şunu belirlemek isterim ki ruhunda girişimcilik heyecanı olan herkes bir şekilde sosyal medya kanalları yada e-ticaret sitesi ile kendisini denemelidir. Bu yola çıkarken başarılı girişimcilik öykülerini okumak kadar başarısız olmuş öyküler de okumak gerekir.


**Bu yazı Özkan Gözütok tarafından Oxjen Dergisi için hazırlanmıştır.

Benzer Yazılar

Adı E-Ticaret! Bu Bildiğin Ticaret!
21.12.2021

Adı E-Ticaret! Bu Bildiğin Ticaret!

İster fiziki ister online ticaret yapın. Yaptığınız işi hafife alarak, yeterli bütçe, yeterli zaman ve yeterli bilgi sahibi değilseniz şüphesiz batarsınız!

Pandemi Döneminde Kadınlar E-Ticarette Yükseliyor
29.04.2021

Pandemi Döneminde Kadınlar E-Ticarette Yükseliyor

Tüketici olarak belki de e-ticarete en önemli katkıyı sağlayan kadınlar, artık bu sektörde girişimcilik destekleriyle birlikte başarı öyküleri yazmaya başladılar. Hepsiburada, Trendyol ve IdeaSoft gibi başlıca e-ticaret platformlarının kadınlar için birçok program duyurdu ve duyurmaya da devam etmektedir.