17.01.2019

Google'da Dolar Aradıkça Bulabilir Miyiz?

Dijital
Google'da Dolar Aradıkça Bulabilir Miyiz?

Google, bu yılın en çok aranan kelimelerini yayınladı. Türkiye’de en çok aranan kelimeler arasında dolar, bedelli askerlik, dünya kupası ve yeşil uzaylı gibi ilginç kelimeler yer alıyor.

2018’den çıkıp 2019 yılına girerken yapılan analizler ve çıkartılan raporlar arasında, şüphesiz dünyanın en büyük arama motoru olan Google’un 2018 arama sonuçları da yer alıyor.

Google küresel listelerinde; genel aramalar ve haber aramalarında Dünya Kupası ilk sıralarda yer alırken ne yazık ki Türkiye’den herhangi bir kelime bu listeler arasında yer alamamış.

Dünya genelinde bu yıl en çok aranan isim Meghan Markle olurken, oyuncularda Sylvester Stallone, sporcularda Tristan Thompson, hayatını kaybedenlerde ise Avicii ilk sırada yer alıyor.

Google 2018 Türkiye Sonuçları ise şöyle…

Bu yıl Google arama sonuçlarını listelerken; genel aramalar, kişi, dizi ve nasıl yapılır başlıkları altında topladığını görüyoruz. Genel olarak geride bıraktığımız bu yılda dolar, E-Devlet soy ağacı ve Dünya Kupası gibi kelimeleri merak etmişiz. Türk Lirası’nın Dolar’a karşı yaşadığı büyük değer kaybı, gündemdeki yerini uzun bir süre korumuş ve en çok arananların başında gelmeyi başarmıştır.

Kişi aramalarında ise İran’da gerçekleşen uçak kazasında arkadaşları ile hayatını kaybeden Mina Başaran ve geçirdiği motorsiklet kazası sonucu hayatını kaybeden oyuncu Arda Öziri gibi üzücü olaylar aratılan kişilerin başında gelmektedir.

Kişi aramalarının 3. sü ise Fenerbahçe başkanlığı için Aziz Yıldırım ile yarıştığı seçim sonucunda başkanlığı kazanan Ali Koç, kişi aramalarında ön plana çıkmayı başarmış.

Türkiye’nin en çok izlediği dizilerinin başında ise; Sen Anlat Karadeniz, Çukur ve Ufak Tefek Cinayetler başta geliyor.

Nasıl yapılır kategorisinde ise en çok merak ettiklerimiz; ziron, mıhlama ve tiramisu listenin ilk sırasında yer aldığını görüyoruz.

ABD’de ise Nedir? kategorisinde lider Bitcoin oldu.

Aslında aradığımız kelimelere baktığımız da Türkiye’de nasıl bir yıl geçtiğine kısaca göz atmış oluyoruz.

Amerika Bitcoin nedir diye sorgularken biz dolar ne kadar diye merak etmişiz.

 

Sizce Google’da dolar aradıkça bulabilir miyiz?

Bence hayır.

Evet, ekonomik olarak zor bir yıl geçirdiğimiz ortada. Fakat üretmeden, yeniliklere ayak uyduramadan doların ne kadar olduğunu ancak Google’dan sorgulayabiliriz. Amerika yada başka ülkeler gelecekte kullanılacak olan yeni para birimlerinin peşindeyken biz günün her saati acaba dolar ne kadar oldu diyerek ilerleme sağlayacağımızı düşünmüyorum.

Evet, internet mecrasının en büyük arama motoru olan Google’un 2018 arama sonuçları bu durumda…

2019 yılında Dünya sıralamasında Türkiye’den de tanıdık kelimeleri görebilmek dileğiyle…

Herkese mutlu yıllar…

 

**Bu yazı Özkan Gözütok tarafından Mavi Dergisi için hazırlanmıştır.

Konuyla İlgili Makale ve Linkler

  1. Google Trends
    https://trends.google.com/trends

Benzer Yazılar

Dünyamız İçin Zor, Serbay İçin İlklerin Yılı: 2020
7.03.2021

Dünyamız İçin Zor, Serbay İçin İlklerin Yılı: 2020

2020 yılı bunca belirsizliklere rağmen bizim için ilklerle dolu bir yıl oldu. Evde Staj Programımızı, Uzaktan Çalışma Modelimizi, E-Ticaret Dostu Çözüm Merkezimizi faaliyete geçirdik. Değişimimiz hız kesmeden sürüyor ve sürmeye de devam edecektir.

Google TV
2.07.2010

Google TV